Sarımsak Mucizesi | türkkeşlik  
Anket
web sitemizi beğendinizmi

8
 • Son Yazılar
 • Son Yorumlar
 • Arşivler
 • Kategoriler
 • Meta
 • Haberler> > Sarımsak Mucizesi

  Sarımsak Mucizesi

  Sarımsak Mucizesi

  Sarımsak Mucizesi ve Sarımsağın Faydaları

  Sarımsak her ne kadar sadece kış mevsiminde tüketilen bir yiyecek olarak bilinse de uzmanlar sarımsağın yılın her ayında bolca tüketilmesi gerektiğini söylüyorlar. Bunu söylemelerinde sarımsağın sağlığa olan faydalarının bilimsel olarak ortaya çıkarılmış olmasının etkisi bir hayli büyük. Sarımsağın bilinen en önemli özelliği ve faydası, bağışıklık sistemini güçlendirici etkisinin olmasıdır. Sarımsağın grip, nezle, soğuk algınlığı, kal ve damar hastalıkları gibi bir çok rahatsızlığa şifa dağıtıcı etkisinin olmasının arkasında içerisinde barındırdığı alisin enziminin bulunması yatmaktadır. Bu nedenle sarımsağın nahoş kokusuna aldırmadan kendinize, çocuklarınıza ve yakınlarınıza bolca sarımsak tüketmeyi teşvik etmelisiniz.

  Sarımsağın hastalıklara karşı koruyucu etkisinin yanında Kötü kolesterol adı verilen LDL yi düşürmesi ve iyi huylu kolesterol olarak bilinen HDL yi yükseltici etkisinin olması da var. Bunun ne önemi var derseniz, kötü huylu kolesterolün kalp hastalıklarına neden olan damar tıkanıklıklarının en önemli nedenleri arasında birinci sırada geldiğini sizlere hatırlatmamız doğru olacak. İyi huylu kolesterol ise kötü huylu LDL nin aksine kalp damarlarını açıcı etkisi ile ön plana çıkıyor.

  Diğer taraftan sarımsak içerisinde doğal antibiyotikler olarak adlandırılan bir takım mikrop öldürücü maddeler de yer alıyor. Bakteriyel bir çok hastalığa doğal tedavi olanağı sağlayan sarımsak, bağışıklık sistemini güçlendiren faydası ile de ön plana çıkıyor.

  Araştırmalara göre sarımsakta bulunan disülfides adı verilen madde hem anti bakteriyel hem de anti paraziter özelliğe sahip. Yani sarımsak aynı zamanda bağırsak kurtlarına ve solucanlarına karşı da bitkisel çözüm sunuyor. Ayrıca güçlü bir antioksidan olan bu madde kanserle savaşta etkin rol oynuyor. Antioksidan özelliğine sahip sarımsak vücudunuzda gezen serbest radikallerle savaşır. Serbest radikaller hücre yapınızı bozarak kansere neden olur. Yaşlanma etkilerini hızlandırır ve cildinizin daha erken bozulmasına neden olur. Bağışıklık sisteminizi zayıflatan serbest radikaller özellikle kış aylarından daha kolay hastalanmanıza neden olurlar.

  *** Sarımsağın eski çağlarda antiseptik olarak kullanıldığı söylenir. İştah açıcı etkiye sahip olan sarımsak kilo almak isteyenlerinde yardımcısı. Kilo almak için yemeklerinize, salatanıza veya yoğurdunuza sarımsak ekleyebilirsiniz. Sarımsaklı soslar hazırlayarak çeşitli yemeklerde kullanabilirsiniz. Sarımsak bakteriler üzerinde oldukça etkilidir. Bakterileri yok eden sarımsak üremelerini ve yayılmalarını engeller. ***

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler imranlı imranlının köyleri imranlının köyleri.imranlının gülü keslik keslikkoyu keşlik.köyü.imranlı koy köyleri sivas sivas imranlı sivasimranlı sivasın köyleri SİVAS İLİ İMRANLI SİVAS İLİ İMRANLI İLÇESİ TÜRKKEŞLİK KÖYÜ turkkrslik türkkeşlik türkkeşlikköyü türkkeşlik köyü İLÇESİ