Evde Yayık Tereyağı Nasıl Yapılır | türkkeşlik  
Anket
web sitemizi beğendinizmi

 • Son Yazılar
 • Son Yorumlar
  • Facebook Like Box Kodunu Giriniz
  • Arşivler
  • Kategoriler
  • Meta
  • Haberler> > Evde Yayık Tereyağı Nasıl Yapılır

   Evde Yayık Tereyağı Nasıl Yapılır

   Evde Yayık Tereyağı Nasıl Yapılır

   Bir süredir kendi tereyağımı kendim yapıyorum ve yazma fırsatını yeni buldum.

   Tereyağı içinde en çok hile ve katkı maddesi olan ürünlerden bir tanesi. Gerçi hangisi değil ki, evet hile ve katkı maddesi yüzünden biz de mümkün olan her şeyi evde yapıyoruz.
   Gerçek tereyağı yoğurttan elde edilen yayık tereyağıdır. Marketlerde tereyağı diye satılan yağlar ise süt kreması yani süt yağıdır ve tamamı katkı maddeleri ile doludur. Tereyağında kremada ne katkı maddesi olacak diyenler için yine tavsiyem konuyu kısa bir süre netten araştırmaları.
   Markette satılan kaymak, süt kreması ve tereyağların tamamının içinde katkı maddeleri var. Hatta bu katkı maddelerinin direk satıldığı siteleri de nette rahatlıkla bulabilirsiniz.
   Ayrıca çeşitli aromalarla istenilen tereyağ çeşidini elde etmek yine bu katkı maddeleriyle çok basit. Örneğin keçi tereyağı aroması, koyun tereyağı aroması gibi katkı maddelerinin satılıyor olması, bizi daha çok temkinli olmaya iten ve evde yapmak mümkün dedirten durumlar arasında.

   Yoğurttan elde edilen tereyağı ise gerek lezzet ve gerek yoğurt ile mayalanırken geçen bakteri ve aroma zenginliği ile damağınızı şenlendirirken sağlıklı yağlar arasında da üst sıralara girmeyi başarıyor.
   Gerçek yoğurt yayık tereyağını bulmak biraz zor malum. Zor derken gerçekten zor. Yani marketten ya da netten alamayacağınız zorlukta. Yapan bir tanıdığınızın olmaması dışında imkansız desek aslında daha doğru olur, çünkü satılmıyor. Pazarda köylü bile süt yağı satıyor tereyağı diye.
   “Peki gerçek yayık tereyağını evde yapmam mümkün mü?” Bunu bana mı soruyorsunuz 🙂 “Evde yapmamak mümkün
   günlük sütü alıp yoğurt mayalarsınız ve yoğurdun üzerinden kaymağını sıyırıp alacaksınız bunu birkaç defa yaın
   ve bir kavanozda biriktirin (ben 3 defa süt alıyorum)3 defa mayaladığım yoğurdun kaymağından bir kase tereyağ çıkıyor
   bunun için ev için yayık satılmaktadır ancab ben yayık makinası almıyorum daha evvel yoğurdun üzerinden aldığım kaymağı bir kapaklı bidona boşaltıp üzerine biraz ılık su ilave edip 25/30 dakika sallayacaksın ve 30 dakika salladıktan sonra zaetn yoğurdun yüzüne tereyağ çıkmış topaklanmış oluyor ve onu kaşıkla toplayıp soyuk suyla bir kaç defa yıkayın ve tereyağınız kahvaltıya hazırdır
   ömer teber sorularınız için TIKLAYIN

   Etiketler:
   • Yorum ekle

   Bu haberler ilginizi çekebilir!
   Yukarı Geri Ana Sayfa
   Etiketler imranlı imranlının köyleri imranlının köyleri.imranlının gülü keslik keslikkoyu keşlik.köyü.imranlı koy köyleri sivas sivas imranlı sivasimranlı sivasın köyleri SİVAS İLİ İMRANLI SİVAS İLİ İMRANLI İLÇESİ TÜRKKEŞLİK KÖYÜ turkkrslik türkkeşlik türkkeşlikköyü türkkeşlik köyü İLÇESİ